7 faktov o výžive, ktoré musíte vedieť!

Výživoví poradcovia rastú v dnešnej dobe ako huby po daždi, spolu s mnohými portálmi o wellness, výžive, životospráve atď. Rovnako tak rastie aj ponuka výživových doplnkov od výmyslu sveta, ktorých kúpa a konzumácia sú prezentované ako nevyhnutnosť pre udržanie zdravia.

V tejto informačnej záplave si mnoho ľudí veľmi ťažko vyberá to podstatné a pravdivé a väčšina skĺzne k rôznym pofidérnym expertom, ktorí iba zhrabnú peniaze a v ľuďoch zanechajú informačný chaos, čo spôsobuje, že tie najpodstatnejšie a najlogickejšie fakty o výžive ostávajú nepovšimnuté a prekryté všetkým tým balastom, ktorý koluje v mediálnom priestore. V tomto článku si rozoberieme 7 faktov o výžive, ktoré musíte vedieť, ale je ich však oveľa viac!

Nutricny poradca

7 faktov o výžive, ktoré musíte vedieť

1. Umelé trans-tuky nie sú vhodné na ľudskú konzumáciu

Trans-tuky sú jednou z najškodlivejších látok, ktoré môžeme v potravinách nájsť a napriek tomu veľa ľudí o nich predtým nepočula. Vznikajú pri výrobe napríklad “zdravých” margarínov, čo je chemický proces úpravy tekutých rastlinných olejov do tuhého skupenstva pri izbovej teplote. Existuje záplava štúdií, ktoré spájajú trans-tuky s enormným nárastom kardio-vaskulárnych ochorení. A predsa sú tieto tuky pridávané do potravín.

 

2. Nemusíte jesť každé 2-3 hodiny

Nevyhnutnosť konzumácie 7-8 jedál za deň, je jeden z mýtov, ktoré nemajú nič spoločné so sedliackym rozumom a predsa si mnoho ľudí myslí, že tak časté prijímanie potravy je nevyhnutné pre rast svalov, chudnutie a celkové zdravie. Tento mýtus pretrváva práve kvôli vyššie spomenutým faktorom. Štúdie nepreukázali, že tak častá konzumácia jedla má akýkoľvek pozitívny vplyv na dynamiku metabolizmu vzhľadom na proces redukcie telesnej hmotnosti. Pre väčšinu ľudí je navyše takýto stravovací režim nevyhovujúci a zbytočne stresujúci.

 

3. Sladené nápoje sú jedným z najvýraznejších aspektov modernej životosprávy, ktoré sú zodpovedné za epidémiu obezity

Tento fakt si našťastie začína uvedomovať stále viac a viac ľudí, avšak stále panuje presvedčenie, že keď vypijem pol litra koly, patrí to do pitného režimu, ktorý nezvykneme započítavať do denného kalorického príjmu. Toto je veľký omyl, pretože pol litra sladeného nápoja má energetickú hustotu porovnateľnú napríklad s hamburgerom. Čo je horšie, tekuté kalórie nie sú registrované našim mozgom rovnako, ako tuhá potrava, čo má za následok, že sladený nápoj Vás vôbec nezasýti, pričom ste prijali počet kalórií, ktorý by v kvalitne zloženom jedle stačil na niekoľko hodinové zasýtenie.

 

4. Nízko-tučné sa nerovná zdravé

Záplava supermarketov nízko-tučnými potravinami od výmyslu sveta je výsledkom desaťročia trvajúcej propagandy, ktorá démonizovala nasýtené tuky. Výrobcovia potravín iba reagovali na najnovšie trendy, a preto zdravé tuky napríklad z jogurtov nahradili pridaným cukrom. Týmto krokom sa tieto potraviny stali absolútne nevhodné na pravidelnú konzumáciu a neprávom boli a sú prezentované ako vrchol zdravej výživy.

 

5. Tabletky na chudnutie skoro nikdy nefungujú

Tento fakt je prehliadaný kvôli vidine rýchleho chudnutia, ktoré Vám nasľubovali v reklame. Existujú rôzne výživové doplnky, ktoré môžu procesu redukcie pomôcť, avšak nikdy nefungujú pri ich výlučnom užívaní. Stále sa nájde veľa ľudí, ktorí budú trpezlivo čakať na tú zázračnú pilulku, ktorá im pomôže schudnúť bez námahy, a preto si myslím, že tohto mýtu sa tak skoro nezbavíme.

 

6. Nápisom na obaloch potravín sa nedá veriť

Opäť máme na scéne výrobcov potravín, ktorí chcú samozrejme zvyšovať svoje zisky, a preto hovoria ľuďom to, čo chcú počuť. Na obaly svojich výrobkov preto umiestňujú rôzne nápisy typu: “Fitness”, “Pre Vaše srdce”, “Pre silné kosti”. Týmto vyjadreniam však netreba veriť, pretože si musíme uvedomiť jeden smutný fakt. Výrobcom potravín nikdy nešlo a ani nepôjde o Vaše zdravie. Ide im iba o maximalizovanie zisku.

 

7. Obviňovanie tradičných potravín, že spôsobujú moderné ochorenia nedáva zmysel

Civilizačné ochorenia akými sú obezita, diabetes typu 2 a pod. tu máme posledné desiatky rokov. Stávajú sa najpálčivejšími globálnymi zdravotnými problémami a je úplne jednoznačné, že moderný spôsob stravovania je jedným z najhlavnejších faktorov ich vzniku.

Je preto zarážajúce, že mnohé výživové odporúčania zakazujú konzumáciu vajec, masla a iných potravín, ktoré ľudia konzumovali stovky rokov pred nástupom epidémie civilizačných ochorení. Logickejšie by asi bolo obviňovať moderné potraviny, ktoré sú priemyselne spracovávané a obsahujú mnoho škodlivých prísad, pridaného cukru a iných látok.

Máte problém s nadváhou? Chudnite s nami pod odborným dohľadom!

Formular akcia konzultacia

Objednať konzultáciu

Polia označené * sú povinné!

 

Sumár
7 faktov o výžive, ktoré musíte vedieť | Zdravoschudnut.sk
Názov článku
7 faktov o výžive, ktoré musíte vedieť | Zdravoschudnut.sk
Popis
V tomto článku si rozoberieme 7 faktov o výžive, ktoré musíte vedieť, ale je ich však oveľa viac! Čo by ste o výžive mali vedieť, čomu sa vyvaťovať? Čítajte
Autor

Tagy:, , , ,

Žiadne komentáre neexistujú

Pridaj komentár