Ako si správne urobiť jedálniček

Možno sa zamyslíte, že prečo by ste si mali robiť jedálniček, veď nie je treba si plánovať jedlá vopred, pretože viete čo zjete. Je to ozaj tak alebo klamete len sami seba? Správne naplánovaný jedálniček Vám pomôže presne stanoviť denný príjem kalórií a potravín a budete mať istotu, že ste nezišli zo zdravého stravovania a zdravého spôsobu života.

Jedalnicek

Prečo si robiť jedálniček?

Jedálniček Vám pomáha pri chudnutí a taktiež aj pri udržiavaní hmotnosti následne po ukončení redukčného programu. Ak to s chudnutím myslíte ozaj vážne, tak je kontrola porcií a ich kalórií nevyhnutná! Ešte k tomu Vám presné plánovanie jedálnička pomôže v boji proti hladovaniu, pretože pravidelná konzumácia jedla Vám pomôže eliminovať aj Vaše chute na mlsanie a ochráni Vás proti prejedaniu sa.

Rovnako Vám presne naplánovaný jedálniček ušetrí aj peniaze. Plánovanie jednotlivých jedál Vám pomôže pri nákupoch jednotlivých potravín. Pri návšteve obchodu budete vedieť presne čo máte kúpiť a nie len tak bezducho chodiť po potravinách s tým, že čo ešte treba. Bez plánovania jedálnička nakúpite často potraviny, ktoré nestihnete skonzumovať v dátume spotreby a následne plytváte nielen potravinami, ale aj peniazmi, ktoré ste vyhodili takpovediac do luftu. Akonáhle začnete plánovať svoj jedálniček na celý týždeň vopred, verte, že dokážete ušetriť 30 až 60 eur týždenne.

Možno sa Vám bude zdať na prvý pohľad, že vytváranie týždenného jedálnička Vám uberie množstvo času, ale verte, že práve naopak ten čas ušetríte v priebehu týždňa kedy nebudete musieť rozmýšľať, že čo dnes navariť. Veď každý z nás to pozná :)

Ako si spraviť jedálniček

Krok 1 – plánovanie

V prípade, že ste začiatočník čo sa týka plánovania jedálničkov sústreďte sa jednoducho iba na plánovanie jedného jedla na deň napríklad obeda alebo večere. Nemusíte teraz robiť siahodlhé zoznamy, aby ste zdravo žili a zdravo sa stravovali. V prvom rade si vyberte zopár receptov, ktoré sú zdravé a ktoré viete pripraviť rýchlo. Postupne potom pridávajte ďalšie.

Zabezpečte, aby Vaša potravinová skriňa obsahovala celozrnnú múku, olivový olej, fazuľu, paradajky, papriku, cesnak, aby ste nemuseli mať obavy, že niečo nemáte, keď práve potrebujete variť.

Nájdite si metódu plánovania, ktorá Vám vyhovuje. Keď začnete s plánovaním jedálnička, verte, že sa už nevrátite k starým zaužívaným spôsobom bez plánu. Ak Vás počas týždňa napadne nejaký recept, kľudne si ho poznačte do jedálnička na ďalší týždeň. O to menej roboty budete mať pri plánovaní. Aby ste nemuseli neustále prepisovať jedlá ručne perom, spravte si jedálniček napríklad v MS excel a len si jednotlivé jedlá presúvajte podľa potreby na ďalší týždeň. Jednoduché a pritom praktické riešenie :)

Zabezpečte, aby ste mali jednotlivé recepty hneď po ruke. Zdĺhavé hľadanie konkrétneho receptu Vám uberie nielen čas, ale aj energiu.

Priebežne si zapisujte, aké potraviny je potrebné kúpiť, aby Vám žiadna surovina nechýbala.

Krok 2 – nakupovanie potravín

Na nákup si zoberte lístok s potravinami, ktoré je potrebné zakúpiť. Znížite tak svoj čas nákupu a s najväčšou pravdepodobnosťou kúpite všetko čo na zozname máte napísané. Aby ste na nič nezabudli, zoberte si so sebou aj pero na odškrtávanie potravín, ktoré už máte v nákupnom košíku.

Krok 3 – príprava a organizácia

Aby ste sa uistili, že máte vždy po ruke všetky suroviny, nenahádžte ich len tak do chladničky a potravinovej skrine. Doprajte si trocha času a starostlivo si jednotivé suroviny poukladajte. Odporúčame Vám používať uzatvárateľné kelímky, do ktorých si môžete uložiť vopred nakrájanú zeleninu, ovocie…

Plánovanie jedálnička sa Vám môže zdať ako zdĺhavý proces niekoľko hodinového maratónu, ale nie je tomu tak. Je možné, že prvý krát Vám toto plánovanie zaberie viac času, to je samozrejme pravda, ale určite oceníte, keď ušetríte čas každý deň dumaním nad tým, čo variť, čo by bolo potrebné kúpiť atď. Plánovanie jedálnička Vám pomôže nielen žiť zdravšie, ale budete sa cítiť lepšie a šťastnejšie, keď budete vedieť, že nemusíte dlho rozmýšľať nad jedlami, ktoré skonzumujete.
 

Máte problém s nadváhou? Chudnite s nami pod odborným dohľadom!

Formular akcia

Objednať konzultáciu

Polia označené * sú povinné!

 

Sumár
Ako si správne urobiť jedálniček
Názov článku
Ako si správne urobiť jedálniček
Popis
Jedálniček Vám pomáha pri chudnutí a taktiež aj pri udržiavaní hmotnosti následne po ukončení redukčného programu. Ak to s chudnutím myslíte ozaj vážne, tak je kontrola porcií a ich kalórií nevyhnutná! Ešte k tomu Vám presné plánovanie jedálnička pomôže v boji proti hladovaniu, pretože pravidelná konzumácia jedla Vám pomôže eliminovať aj Vaše chute na mlsanie a ochráni Vás proti prejedaniu sa.
Autor

Tagy:, , , ,

Žiadne komentáre neexistujú

Pridaj komentár