Čo je bazálny metabolizmus a ako ho vypočítať?

Laicky povedané bazálny metabolizmus je hodnota, ktorá vyjadruje, koľko Vaše telo za deň spáli kalórií, pokiaľ by ste sa ani nepohli, resp. je to množstvo spálených kalórií Vášho tela za deň v kľudovom stave. Pokiaľ poznáte hodnotu svojho bazálneho metabolizmu, môžete aj mimo diéty tomu prispôsobiť svoj jedálniček.

Napríklad teoreticky, ak výsledok bazálneho metabolizmu je 2000 kalórií (kcal) za deň a pohybom spálite 300 kalórií, to je dokopy 2300 kalórií. Pokiaľ denne skonzumujete 2000 kalórií, tak tých zostávajúcich 300 si telo vezme zo zásob a naštartuje chudnutie. Je to však iba v teoretickej rovine, prax môže byť troška odlišná, preto čítajte ďalej.

Vzorec na výpočet bazálneho metabolizmu

Vzorcov na výpočet je niekoľko, výsledky sú približne rovnaké, tak uvedieme iba najjednoduchší.
Pozn.: Pre správny výpočet najskôr vypočítajte hodnoty v zátvorkách a tie následne spočítajte resp. odpočítajte. Výsledok by mal byť v rozmedzí 1000 až 3000 kalórií. Ak by ste chceli vedieť hodnotu v kilojouloch (kj), vynásobte výsledok x 4,2. Toto číslo bude bazálny metabolizmus vyjadrený v kj.

Bazálny metabolizmus muža

(5 x výška v cm) + (13,6 x hmotnosť v kg) – (6,7 x vek) + 66 = bazálny metabolizmus muža

Bazálny metabolizmus ženy

(1,85 x výška v cm) + (9,55 x hmotnosť v kg) – ( 4,67 x vek) + 655 = bazálny metabolizmus ženy

Výpočet bazálneho metabolizmus vyzerá jednoducho, ale vzorec nezohľadňuje niekoľko faktorov, ktoré sú potrebné pri jeho presnom určení brať do úvahy. Medzi tieto faktory patrí množstvo svalovej hmoty, genetika a podobne. Výpočet bazálneho metabolizmu vyššie uvedeným vzorcom je síce relatívne rýchle, ale treba ho brať s “rezervou” tak, ako vzorec BMI na výpočet indexu telesnej hmotnosti.

Presné určenie bazálneho metabolizmu zabezpečuje naše Centrum chudnutia prostredníctvom merania na prístroji InBody 230, ktorý v priebehu necelej minúty určí presné hodnoty a zanalyzuje celé Vaše telo.

Určenie presného bazálneho metabolizmu má výrazný vplyv na chudnutie. Ak by sa zle určila hodnota, môže spomalený bazálny metabolizmus byť prvým krokom k JOJO efektu. Nezabúdajte preto, že jediné správne, resp. účinné chudnutie je zdravé chudnutie, čo znamená, že Váš organizmus musí mať dostatok všetkých potrebných živín. Len tak sa Vám podarí schudnúť natrvalo a bez JOJO efektu.

Máte problém s nadváhou? Chudnite s nami pod odborným dohľadom!

Formular akcia

Objednať konzultáciu

Polia označené * sú povinné!

 

Sumár
Bazálny metabolizmus - čo to je?
Názov článku
Bazálny metabolizmus - čo to je?
Autor

Tagy:, ,

Žiadne komentáre neexistujú

Pridaj komentár