BMI – Body Mass Index, resp. Index telesnej hmotnosti

BMI z anglickej skratky Body Mass Index, teda index telesnej hmotnosti slúži ako najčastejší ručný výpočet toho, či je Vaša hmotnosť v norme, či máte podváhu, nadváhu či dokonca obezitu.

BMI
Vzorec na výpočet BMI je relatívne jednoduchý, no nie s úplne presným výsledkom. Ten Vám vie vypočítať iba odborný lekár na základe vyšetrenia porovnaním aj iných faktorov ako je len hmotnosť a telesná výška. Avšak pre Vaše rýchle a orientačné zistenie Vášho BMI, môžete využiť vzorec, ktorý je nasledovný:

BMI = (hmotnosť v kg) : (telesná výška v m)2

Napríklad, ak máte 70 kg a telesnú výšku 1,80 m, tak výpočet je 70 deleno 3,24 (1,82) = BMI je 21,6.
V tomto prípade by ste patrili teoreticky medzi ľudí s hmotnosťou v norme.

Čo však vypočítané číslo udáva? 
Výsledok BMI sa porovnáva s intervalom, v ktorom musíte výsledok vyhľadať a na základe výsledku určiť stav organizmu.

Intervaly sú nasledovné:

BMI nižšie ako 19 je definované ako podváha

Tak ako nadváha aj podváha je pre zdravie nebezpečné. Preto ak výsledok BMI je u Vás nižší ako 19, mali by ste to konzultovať s odborným lekárom.

BMI v intervale 19 až 25 je definované ako normálna váha

BMI v tomto intervale definuje hmotnosť ako v norme, ale nemusí tomu tak byť aj v skutočnosti. Pre najpresnejší výsledok BMI treba využiť meranie napr. prostredníctvom prístroja InBody.

BMI v intervale 25 až 30 je definované ako nadváha

BMI vyššie ako 25 a nižšie ako 30 definuje hmotnosť ako stav nadváhy, ktorý netreba podceňovať a treba upraviť svoj životný štýl, aký doposiaľ vediete. Treba sa začať viac hýbať a treba úplne vylúčiť vysoko kalorické jedlá a nápoje.

BMI vyššie ako 30 je definované ako obezita

BMI vyššie ako 30 je vážnym stavom Vášho organizmu. Treba ihneď zmeniť životný štýl a Vaše návyky, aby ste sa vyvarovali mnohým rizikovým ochoreniam, ktoré obezita so sebou prináša. Ak Vám výsledok BMI vyšiel viac ako 25, či dokonca 30 treba nás kontaktovať a radi Vám poradíme, ako správne a zdravo schudnúť.
 

Máte problém s nadváhou? Chudnite s nami pod odborným dohľadom!

Formular akcia

Objednať konzultáciu

Polia označené * sú povinné!

 

Sumár
BMI - Body Mass Index, resp. Index telesnej hmotnosti
Názov článku
BMI - Body Mass Index, resp. Index telesnej hmotnosti
Popis
BMI z anglickej skratky Body Mass Index, teda index telesnej hmotnosti slúži ako najčastejší ručný výpočet toho, či je Vaša hmotnosť v norme, či máte podváhu, nadváhu či dokonca obezitu. Vzorec na výpočet BMI je relatívne jednoduchý, no nie s úplne presným výsledkom. Ten Vám vie vypočítať iba odborný lekár na základe vyšetrenia porovnaním aj iných faktorov ako je len hmotnosť a telesná výška.
Autor

Tagy:, , , ,

Žiadne komentáre neexistujú

Pridaj komentár