Je chudnutie iba otázkou kalórií?

Určite ste sa stretli s notoricky známym názorom, že kalórie sú kalórie bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádzajú, a preto základným princípom chudnutia je znížiť počet skonzumovaného jedla a zvýšiť pohybovú aktivitu.

Tento zastaralý názor, že akákoľvek diéta, ktorá vytvorí negatívnu energetickú bilanciu je rovnako efektívna pre chudnutie bez ohľadu na zloženie makroživín dodnes prevláda v mysliach mnohých lekárov a samozvaných odborníkov na výživu. Je chudnutie iba otázkou kalórií?

Kalórie a chudnutie

Je chudnutie iba otázkou kalórií?

Hlavným argumentom týchto “odborníkov” je odvolávanie sa na prvý zákon termodynamiky. Ten hovorí, že energiu nemožno vytvoriť ani zničiť, môže iba zmeniť formu.

Inými slovami to znamená, že ak príjmeme v potrave rovnaký počet kalórií ako spálime, energetická bilancia bude vyrovnaná. Ak dôjde k energetickému prebytku, táto energia sa uloží do zásoby. Ak zohľadňujeme iba tento zákon, zdá sa nelogické, že dve diéty, ktoré obsahujú rovnaký počet kalórií môžu mať rôzny vplyv na dynamiku redukcie energetických zásob.

Mnohé štúdie, ktoré porovnávali nízkotučné diéty s nízkosacharidovými preukázali, že takmer vo všetkých prípadoch bol efekt vyšší u nízkosacharidových diét. Ako je to možné, ak obe diéty boli izokalorické (tzn., že obsahovali rovnaké množstvo kalórií)?

Na scénu prichádza fakt prehliadaný všetkými, ktorí sa odvolávajú na prvý zákon termodynamiky. Ak je to “prvý zákon” musí byť tých zákonov logicky viac. Existuje aj druhý zákon termodynamiky? Áno, existuje. Aj tretí. Nás, ale pre účel tohto článku bude zaujímať práve druhý zákon termodynamiky.

Tento zákon našiel uplatnenie v čase industriálnej revolúcie pre lepšie pochopenie efektivity strojov. Zákon opisuje limity v efektivite strojov. Ľudské telo sa dá tiež chápať ako biochemický stroj. Zákon hovorí, že žiadny stroj nie je stopercentne efektívny. Časť dostupnej energie sa stratí ako teplo a energia minutá na vnútorné usporiadanie chemických látok.

Prvý termodynamický zákon hovorí o zachovaní energie, druhý zákon však hovorí, že časť energie sa nenávratne stráca v dôsledku neefektivity. V priemyselných strojoch je efektivita žiadúca, to znamená, že cieľom je poskytnúť stroju také palivo, ktorého energia sa čo najefektívnejšie využije na prácu. V rámci ľudského biochemického stroja je pri snahe o chudnutie žiaduci práve opak – neefektivita.

Veľa nutričných odborníkov zabúda na fakt, že jednotlivé druhy paliva (cukry, tuky a bielkoviny) majú zásadné rozdiely v efektivite. Tento fenomén sa označuje ako termický efekt potravy alebo potravou navodená termogenéza.

Tento princíp vyjadruje, koľko energie sa stratí v procese trávenia, vstrebávania a distribúcie jednotlivých živín v organizme. Výskumy preukázali nasledovný termický efekt jednotlivých makroživín: 2-3% tuky, 6-8 % sacharidy, 25-30 % proteíny.

V prípade proteínov to znamená, že aj 30 % energie, ktorú príjme organizmus vo forme bielkovín sa stratí pri ich spracovaní.

Na základe uvedeného je zrejmé, prečo nízkosacharidové diéty majú vždy navrch, keď si uvedomíme fakt, že kalórie, ktoré odoberieme na sacharidoch musíme niečim nahradiť. Ak túto náhradu tvoria bielkoviny, ktoré majú okrem spomenutého efektu aj najvyšší zasycujúci efekt, je logické, že v dôsledku rýchlejšej sýtosti príjmeme celkovo menej kalórií. A zároveň, ak časť z týchto kalórií spálime v procese trávenia a iných pochodov súvisiacich s metabolizmom živín, dostávame sa do očividnej metabolickej výhody.

Je potrebné zbaviť sa mýtu, že kalórie sú kalórie bez ohľadu na zdroj a jediné čo stačí urobiť je jesť menej a cvičiť viac. Tento koncept môže byť v kontúrach pravdivý, ale je to drastické zjednodušenie komplikovanej biochemickej mašinérie a hormonálnej regulácie, ktoré zabezpečujú rovnováhu našej energetickej bilancie.

 

Máte problém s nadváhou? Chudnite s nami pod odborným dohľadom!

Formular akcia

Objednať konzultáciu

Polia označené * sú povinné!

 

Sumár
Je chudnutie iba otázkou kalórií ?
Názov článku
Je chudnutie iba otázkou kalórií ?
Popis
Je chudnutie iba otázkou kalórií? Je potrebné zbaviť sa mýtu, že kalórie sú kalórie bez ohľadu na zdroj a jediné čo stačí urobiť je jesť menej a cvičiť viac
Autor

Tagy:, , , , , ,

Žiadne komentáre neexistujú

Pridaj komentár