Je počítanie kalórií pri diéte pre Vás zlé?

Väčšina diét a diétnych programov robí z jedenia doslova hru s číslami: zjedz X kalórií a pridaj Y cvičenia a dosiahneš Z ideálnu hmotnosť. Je však toto neustále počítanie a meranie dobrým či zlým systémom pre Vás?

Pocitanie kalorii

Jedným z dôvodov prečo sa vo väčšine diétnych programov odporúča počítanie kalórií je zvýšenie Vašej pozornosti na množstvo skonzumovaného jedla. Ľudia si často neuvedomujú koľko kalórií príjmu a koľko spotrebujú za jeden deň. V prípade, že vedia koľko kalórií skonzumujú, jednoduchšie dosahujú svoj cieľ chudnutia. A v zásade sú týmito výpočtami ľudia šokovaní, že koľko kalórií dokážu ušetriť bez väčšej námahy. Jednoduchšie tak dokážu predchádzať konzumácii nepotrebných kalórií.

Avšak počítanie kalórií ako sa na prvý pohľad zdá byť jednoduchou metódou, tak v skutočnosti nie je. Relatívne presne sa dá určiť koľko kalórií skonzumujete, no koľko spálite alebo by ste mali spáliť sa už tak presne vypočítať jednoduchou rovnicou nedá. Ak nepoznáte svoj metabolizmus, nebudete nikdy vedieť určiť presné hodnoty.

Na presný výpočet slúži napríklad prístroj Inbody 230, ktorým disponuje aj naše Centrum chudnutia na Mýtnej v Bratislave. Ten dokáže s presnosťou analyzovať každého človeka a vyhodnotiť všetky potrebné informácie ako je množstvo vody a tuku v tele, BMI index, Váš metabolizmus a podobne. Každý človek je individuálny a preto má aj rôzny metabolizmus. Rýchlosť metabolizmu závisí od viacerých faktorov ako je svalová hmota, pravidelnosť pohybových aktivít a stravovacie návyky.

Ďalším negatívom počítania kalórií je fakt, že sa nedá s presnosťou určiť aký vplyv majú jednotlivé potraviny na hormóny nášho tela, ktoré určujú či spáliť alebo uložiť tuk. Na správne fungovanie Vášho metabolizmu potrebujete prijať správny pomer bielkovín, tukov, vitamínov a minerálov v každom jedle. O čo viac sacharidov zjete, o to viac inzulínu sa Vám bude tvoriť a o to ťažšie budete vedieť naštartovať spaľovanie tukov.

Ďalším výrazným negatívom počítania kalórií je fakt, že mnoho ľudí, ktorí absolvujú diétny program na báze počítania kalórií jednoduchšie porušia maximálny možný kalorický príjem v jeden deň. Následne si povedia, čo na tom, veď zajtra pokračujem ďalej v stanovenom limite. Toto však nie je správny prístup a nenaučíte sa zdravo sa stravovať, nehovoriac o tom, že po ukončení diéty postupne priberiete všetko čo ste tak krvopotne zredukovali.

Pre Vašu informáciu…

1. voľte potraviny, ktoré sú bohaté na živiny

Konzumujte viac potravín, ktoré sú bohaté na živiny a obsahujú veľa vody, ako je ovocie a zelenina, ktoré obsahujú omnoho menej kalórií v jednej porcii ako napríklad ryža alebo maslo. Žalúdok má iba jeden obsah, no keď namiesto špagiet zvolíte zeleninu alebo inú zdravú potravinu, prijmete omnoho menej kalórií!

2. vytvárajte si jedálničky

Vytvorte si zdravý jedálniček na celý týždeň vopred. Odstránite tak postupne nesprávne stravovacie návyky a maškrtenie. Zahrňte do svojho jedálnička aj zelený čaj, ktorý zrýchľuje metabolizmus.

3. konzumujte ideálne porcie

Nemusíte merať ani vážiť Vaše porcie. Ideálna porcia každého človeka je taká, ktorá sa zmestí do Vašich dlaní. Približne taký veľký je aj Váš žalúdok a ten nepotrebuje viac jedla ako je toto množstvo.

Ak nechcete počítať kalórie pri chudnutí a ani po skončení redukčného programu, dajte sa na PROTISSIMO. Chutné jedlá PROTISSIMO obsahujú presné množstvo a pomer jednotlivých zložiek, ktoré potrebujete pri správnom a efektívnom chudnutí. Zabudnite na počítanie, meranie, váženie jedál. Jednoducho si pripravíte každé jedlo bez zdĺhavého procesu. Čo je najdôležitejšie, prechodom jednotlivými fázami našej diéty si osvojíte zdravé stravovacie a životné návyky a po ukočení redukcie budete podvedome vedieť, ktoré jedlá a potraviny sú zdravé a naopak, ktorým sa budete vyhýbať. Udržiavanie hmotnosti a línie potom nebude pre Vás žiadnou namáhavou činnosťou pretože žiť zdravo znamená žiť zdravým životným štýlom. A práve zdravý životný štýl je to čo potrebujete, aby ste predchádzali vážnym ochorenia v spojitosti s neliečenou nadváhou alebo obezitou.

Stačí kliknúť na našu stránku a dohodnúť si konzultáciu – www.zdravoschudnut.sk.
 

Máte problém s nadváhou? Chudnite s nami pod odborným dohľadom!

Formular akcia

Objednať konzultáciu

Polia označené * sú povinné!

 

Sumár
Je počítanie kalórií pri diéte pre Vás zlé?
Názov článku
Je počítanie kalórií pri diéte pre Vás zlé?
Popis
Väčšina diét a diétnych programov robí z jedenia doslova hru s číslami: zjedz X kalórií a pridaj Y cvičenia a dosiahneš Z ideálnu hmotnosť. Je však toto neustále počítanie a meranie dobrým či zlým systémom pre Vás?
Autor

Tagy:,

Žiadne komentáre neexistujú

Pridaj komentár