Nepodľahnite týmto 4 nutričným mýtom!

Internet je ako divoký západ, čo sa týka dostupných informácií. Tzn. všetko ide, všetko je možné… V tomto duchu sa často nesú aj články, ktoré s realitou a skutočnými faktami nemajú nič spoločné. Často mylnými informáciami sa stretávame aj my v oblasti nutričného poradenstva, ktoré len zbytočne mätú ľudí. Nižšie sme pripravili 4 nutričné mýty, ktoré kolujú internetom a od reality majú na míle ďaleko.

Žena s veľkými nohavicami

Mýtus číslo 1 – Detox je potrebný robiť pomocou džúsovej očisty

Mnohí ľudia sa mylne domnievajú, že robiť detox iba pomocou džúsu z ovocia a zeleniny je to pravé orechové. Čo sa týka detoxu, stačí zadať tento výraz do vyhľadávača a výsledkov je viac než dosť. Od rád, že Vám takýto džúsový detox pomôže odstrániť toxíny z tela, že Vám zrýchli metabolizmus až k dokonalej očiste. No napriek toľkej popularite, existuje len málo dôkazov o tom, že prináša práve také výsledky, ako by sme chceli.

Rýchla džúsová očista trvajúca deň či dva samozrejme zdravému človeku nijako neublíži, lenže budete sa cítiť iba unavení a hladní. Ak sa chcete cítiť ozaj skvele, treba jesť nutrične vyváženú stravu, ktorá obsahuje dostatok ovocia a zeleniny, doprajete si dostatočne dlhý a kvalitný spánok, dostatočne sa budete hydratovať vodou počas celého dňa a samozrejme zabudnete na neduhy akými je alkohol a zlé návyky – fajčenie, žiaden pohyb atď.

 

Mýtus č. 2 – Morská soľ má menej sodíka ako klasická jedlá soľ

Lyžička morskej soli a lyžička jedlej klasickej soli má rovnaké množstvo sodíka, približne 2.300 miligramov. Čo sa týka minerálov, tiež nie je morská soľ až takým víťazom. Kuchynská soľ obsahuje len 1 miligram vápnika, pričom morská soľ až 12 mg. Napriek tomu, že vápnika obsahuje 12 krát viac, je to len jedno percento z odporúčanej dennej dávky. Z druhej strany zas nie je úplne najzdravším spôsobom ako dostať vápnik do svojho organizmu :)

Väčšina ľudí verí, že morská soľ chutí lepšie ako kuchynská. V niektorých prípadoch postačuje menej morskej soli ako tej kuchynskej, no neznamená to nižší príjem sodíka a vyšší príjem ostatných minerálov. Majte na pamäti jeden fakt. Morská soľ neobsahuje jód a jej nedostatok v ľudskom tele môže viesť k strume, mentálnemu postihnutiu, k rastovej retardácii a mnohým ďalším ochoreniam. V skutočnosti je nedostatok jódu vážnou hrozbou pre naše zdravie, najmä u tehotných žien, takže s používaním morskej soli opatrne. Nemusí sa nachádzať v každom Vašom pokrme :)

 

Mýtus č. 3 – Vytvorenie nových návykov trvá 21 dní

Obľúbeným mýtom rýchlych diét je formulka, že zázračne za pár dní, najviac však za 21 zmeníte svoje zlé stravovacie návyky a svoj životný štýl a už nikdy viac nepriberiete.Omyl! Táto zmena trvá rádovo niekoľko mesiacov. Skúste si predstaviť tento príklad. Máte 35 rokov a máte nadváhu či dokonca obezitu. Tento istý čas sa stravujete nezdravo, nerobíte nič pre svoje telo, žiaden pohyb, žiadne zdravé potraviny. Následne sa rozhodnete, že potrebujete schudnúť alebo Vás k tomu donúti zdravotný stav a Vy chcete zmeniť okamžite tieto návyky k zdravému a lepšiemu švihnutím čarovného prútiku. Ak by to takto fungovalo, neexistovalo by toľko diét a redukčných programov, toľko nutričných poradcov, lekárov a podobne. Lenže realita je iná. Vo väčšine prípadov si ľudia zvolia rýchlu, no neuvedomujúc si aj tú horšiu cestu pre seba a svoje zdravie. Rýchlou diétou a drastickým úbytkom kilogramov bez odborného vedenia nedosiahol zrejme nikto trvalú zmenu. Možno zopár výnimiek, ale tých je ozaj málo. Základom trvalej zmeny zo zlých stravovacích návykov k tým zdravým a k zdravému spôsobu života je postupný prechod a osvojenie si zdravého životného štýlu. Až keď sa “zakorení” vo Vašom vnútri, že podvedome zdravo žijete, zdravo nakupujete, zdravo sa hýbete, až potom môžete hrdo povedať, že ste to dokázali a už žiaden JOJO efekt u Vás nehrozí. Ak hľadáte práve takúto cestu, ponúkame Vám ju prostredníctvom našej redukčnej metódy PROTISSIMO. Stačí sa s nami iba skontaktovať.

 

Mýtus č. 4 – Svaly sa premenia na tuk

Možno ste už niekoho počuli hovoriť o tom, že pravidelne cvičil, no nejaké zranenie spôsobilo dlhšiu prestávku a jeho svaly sú takpovediac na kašu, čiže sa premenili na tuk. Avšak tukové a svalové tkanivo má úplne odlišnú štruktúru a preto sa tuk nemôže premeniť na sval a zároveň ani sval na tuk! Je to rovnaké prirovananie, ako keby ste chceli vodu premeniť na víno alebo olovo na zlato.

Keď sa zraníte a dlhšie necvičíte dochádza samozrejme postupne k úbytku svalovej hmoty, ale zároveň nezdravou stravou prijímate nadbytočné kalórie, ktoré vedú k zväčšovaniu tukového tkaniva vo vašom tele.

Na vyššie spomenuté mýty si môžete urobiť vlastný názor, ktorý môžete vyjadriť v komentároch nižšie.

Pekný deň :)
 

Máte problém s nadváhou? Chudnite s nami pod odborným dohľadom!

Formular akcia

Objednať konzultáciu

Polia označené * sú povinné!

 

Sumár
Nepodľahnite týmto 4 nutričným mýtom
Názov článku
Nepodľahnite týmto 4 nutričným mýtom
Popis
Často mylnými informáciami sa stretávame aj my v oblasti nutričného poradenstva, ktoré len zbytočne mätú ľudí. Nižšie sme pripravili 4 nutričné mýty, ktoré kolujú internetom a od reality majú na míle ďaleko.
Autor

Tagy:, , , ,

Žiadne komentáre neexistujú

Pridaj komentár