Nezdravé jedlá, ktoré výživový poradca nedá do úst

Nie nadarmo sa hovorí porekadlo, že “sme tým, čo konzumujeme”. Zamysleli ste sa nad ním niekedy do hĺbky? Ak nie, možno teraz je ten správny čas! Mnoho ľudí sa vyhovára na “jarnú únavu”, ktorú spájajú s nedostatkom energie a nedostatkom pozitívnej nálady. Možno však zabudli práve na to, že jedlá, ktoré konzumujeme majú výrazný vplyv na naše pocity, náladu a energiu a teda celkové fungovanie nášho organizmu. Iste po náročných a krátkych zimných mesiacoch môže byť človek unavený z nedostatku slnka, ale ako výhovorka to nepostačuje. Pozrite sa preto s nami na jedlá, ktoré na nás negatívne vplývajú a ktoré žiadny výživový poradca nedá do úst. A čo Vy? Ako ste na tom?

Zdravé vs. nezdravé

Nezdravé jedlá, ktoré výživový poradca nedá do úst

Potraviny obsahujúce trans tuky!

Jedlá a potraviny, ktoré obsahujú trans tuky treba úplne z jedálnička vylúčiť. Práve trans tuky zvyšujú riziko srdcovo-cievnych ochorení. Upchávanie ciev je jedným z najrizikovejších faktorov pri týchto ochoreniach. Myslite na to! Treba konzumovať potraviny s vyváženými nutričnými hodnotami. Všetko treba s mierou, tak je to aj v prípade zdravých potravín, teda množstva skonzumovaného ovocia, zeleniny atď. Ani prehnané množstvá vitamínov a minerálov nie sú úplne v poriadku. Čo sa týka trans tukov, tie sa v potravinárskom priemysle používajú na zlepšenie chuti a farby napríklad pri mrazených a vysmážaných jedlách. Trans tuky sú ukryté v mnohých potravinách, o ktorých by ste to ani nepovedali alebo lepšie povedané, len ste sa nad tým možno nikdy nezamysleli… Štítky na potravinách nemusia obsahovať informáciu, že potravina obsahuje trans tuky, preto treba byť opatrný pri ich výbere. Tak ako v prípade cukru, o ktorom sme písali v našom článku 47 rôznych pomenovaní cukru, tak aj v prípade trans tukov platí rovnaké. Potravinársky priemysel pre ne vymyslel nespočetné množstvo názvov, preto možno po prečítaní štítku na obale potraviny priamo nezistíte obsah trans tukov. Tie môžu byť nazvané skratkou, prípadne označené ako čiastočne hydrogenovaný olej alebo hydrogenovaný olej. Vo všeobecnosti však platí to, že trans tuky obsahujú také potraviny akými sú drezingy do šalátov, mrazené koláče a polevy a podobne. Konzumáciu potravín obsahujúcich trans tuky by ste minimálne mali obmedziť, najlepšie vylúčiť úplne. Sú pomalým zabijakom Vášho zdravia!

 

Priemyseľne spracovávané potraviny!

Ak hovoríme o nezdravých jedlách, ktoré výživový poradca nedá do úst, určite medzi ne patria aj sladké priemyselne spracovávané potraviny. Potraviny, ktoré obsahujú umelé farbivá a rafinované sladidlá ako napríklad fruktózový sirup, kukuricový sirup, karamel a podobne, obsahujú také množstvo nezdravého cukru, ktoré je likvidačné pre naše zdravie hneď z niekoľkých dôvodov. Priemyselne spracovávaný cukor spôsobuje rýchlejšie stárnutie pokožky, obmedzuje príjem nutrične vyvážených potravín, ktoré zabraňujú zostať dlhšie sýtymi a vyzerať v konečnom dôsledku lepšie, byť zdravší a plnší energie. Otázka na zamyslenie – prečo po niekoľkých minútach po skonzumovaní fastfoodového jedla ste opäť hladní? Práve preto, lebo nemajú žiadnu výživovú hodnotu a sú preplnené rafinovanými prísadami, ktoré Vás nielenže nenasýtia, ale ešte rýchlejšie navodia pocit hladu. O tom, že náš organizmus len ťažko vie spracovať tieto potraviny sa rozpisovať nebudeme, názor si môžete spraviť sami.

 

Ako sa vyhnúť konzumácii potravín obsahujúcich trans tuky a rafinované cukry?

Určite nie je jednoduché zo dňa na deň prestať konzumovať jedlá, na ktoré ste dlhé roky zvyknutí. Ale, keď sa sami nechcete pripraviť o svoje zdravie, máte možnosť to zmeniť. Najlepšie hneď, ak to nepôjde radikálne, tak určite postupne, až ich vylúčite úplne. Odpoveď na našu otázku, ako sa vyhnúť konzumácii týchto potravín je úplne prvým krokom to, že doma povyhadzujete tieto potraviny. Ďalším krokom bude ich vôbec nekupovať! Tretím krokom, vyhnúť sa konzumácii fastfoodových a mrazených potravín! A v neposlednom rade, ak budete nakupovať, pozorne čítajte štítky na potravinách a rozumne vyberajte, čo skonzumujete a čím sa zásobíte domov.
 

Máte problém s nadváhou? Chudnite s nami pod odborným dohľadom!

Formular akcia

Objednať konzultáciu

Polia označené * sú povinné!

 

Sumár
Nezdravé jedlá, ktoré výživový poradca nedá do úst
Názov článku
Nezdravé jedlá, ktoré výživový poradca nedá do úst
Popis
Pozrite sa s nami na jedlá, ktoré na nás negatívne vplývajú a ktoré žiadny výživový poradca nedá do úst. Ktoré typy nezdravých potravín sem patria?
Autor

Tagy:, , ,

Žiadne komentáre neexistujú

Pridaj komentár