Prečo ženy priberajú po menopauze?

Menopauza a priberanie

Prichádzajú vždy ruka v ruke? Zdá sa, že to tak funguje najmä preto, lebo priberanie u žien po prechode je veľmi časté. Až 30 % žien vo veku 50 až 59 rokov trpí nadváhou alebo obezitou.

Žena v menopauze

 

Riziká priberania po menopauze

Poznáme dva druhy distribúcie tukového tkaniva v organizme.

Prvým je gynoidný typ, ktorý je charakterizovaný ukladaním tuku najmä v oblasti stehien a zadnej časti tela. Tento typ obezity sa vyskytuje najmä už žien a je problémom hlavne z estetického hľadiska, pričom zdravotné riziká sú oveľa nižšie v porovnaní s druhým typom distribúcie tukového tkaniva.

Tým druhým je androidný typ, pri ktorom sú tukové zásoby ukladané v oblasti orgánov brušnej dutiny, teda viscerálnej oblasti. Tento typ je rizikom najmä zo zdravotného hľadiska, pretože dochádza vo zvýšenej miere k ochoreniam kardiovaskulárneho systému (akými sú vysoký krvný tlak, ischemická choroba srdca a infarkt miokardu), diabetes typu 2, niektoré druhy rakoviny a iné.

Po menopauze dochádza k redistribúcii tukového tkaniva v dôsledku trvalo zníženej hladiny estrogénu. Tuk z oblasti stehien a zadnej časti tela sa začína vo zvýšenej miere ukladať do oblasti brušnej dutiny a tak dochádza u žien k zmene gyniodného typu obezity na androidný s následnými zdravotnými rizikami uvedenými vyššie.

V laboratórnych štúdiách boli dokázané ďalšie účinky zníženej hladiny estrogénu. Testované osoby mali v dôsledku zníženej hladiny estrogénu tendenciu viac jesť a byť menej telesne aktívne. Nízka hladina tohto hormónu spomaľuje metabolizmus. Tým sa zvyšuje u žien po prechode riziko priberania.

Ďalším faktorom súvisiacim s priberaním po menopauze je vek. Ženy vo vyššom veku majú tendenciu byť menej aktívne, zároveň v dôsledku vyššieho veku klesá množstvo svalového tkaniva, čo spôsobuje ďalšie spomalenie metabolizmu a teda ešte vyššiu náklonnosť k priberaniu. Bežným obrazom býva, že ženy ktoré v mladosti nikdy nemali problémy s nadváhou a nemuseli počítať kalórie či dbať na to, čo jedia a v akom množstve, začnú mať po prechode v dôsledku rovnakého životného štýlu problémy s naberaním hmotnosti. Zatiaľ čo energetický príjem zostáva zachovaný, energetický výdaj sa v dôsledku vyššie spomenutých zmien v tomto období znižuje, dochádza k pozitívnej energetickej bilancii, teda k priberaniu.

Najdôležitejšia je prevencia. Ak ste nemali počas života nikdy problém s priberaním je pravdepodobné, že Vaše stravovacie návyky nie sú optimálne a rovnako fyzická aktivita nie je pravidelná, pretože Vás k tomu nič netlačí. Je preto vhodné, aby ste upravili svoje stravovacie návyky a aby ste začali pravidelne cvičiť ešte pred tým ako u Vás nastane menopauza a s ňou súvisiace komplikácie. Takto sa aktívne pripravíte na zmenu.
 

Máte problém s nadváhou? Chudnite s nami pod odborným dohľadom!

Formular akcia

Objednať konzultáciu

Polia označené * sú povinné!

 

Sumár
Prečo ženy priberajú po menopauze?
Názov článku
Prečo ženy priberajú po menopauze?
Popis
Menopauza a priberanie. Prichádzajú vždy ruka v ruke? Zdá sa, že to tak funguje najmä preto, lebo priberanie u žien po prechode je veľmi časté. Až 30 % žien vo veku 50 až 59 rokov trpí nadváhou alebo obezitou.
Autor

Tagy:, , , ,

Žiadne komentáre neexistujú

Pridaj komentár