Raw food – čo to znamená?

V poslednej dobe sa môžete často stretnúť s pomenovaním “RAW FOOD”. Počujeme raw food sem, raw food tam, no viete čo presne raw food znamená?

Raw food

Raw food

Mnoho ľudí si preloží názov raw food z angličtiny doslovne, teda surová potrava, no nie je to úplne správne a výstižné pomenovanie v slovenskom jazyku. Raw food totiž neznamená iba tanier či misku plnú surovej zeleniny a ovocia. Raw food je životný štýl, ktorý má za cieľ čo najviac konzumovať potraviny z prírodných zdrojov bez priemyselného spracovania či domácej tepeľnej úpravy.

Tešíme sa, že sa aj Slováci začali viac zaujímať o svoje zdravie a o zdravé stravovanie ako také. No nie všetci považujú raw food za súčasť zdravého životného štýlu. Ešte sa nájde veľa takých, ktorí o raw food hovoria ako o nutnom síce zdravom, ale “nutnom zle”. Ak niekto uvažuje o zdravej potrave ako o nutnom zle, potom pomôcť mu k zdravému životu je oveľa ťažšie až nemožné. Avšak pre tých, ktorí chcú pre svoje zdravie urobiť maximum, môže byť raw food dokonca kulinárskym zážitkom.

Raw food je strava, ktorá neprejde varom, čiže si zachováva kvalitu a nutričné hodnoty všetkých zložiek potraviny. To, že raw food jedlá neprechádzajú tepelnou úpravou zabezpečuje zachovanie všetkých enzýmov a vitamínov, ktoré napomáhajú nášmu organizmu k lepšiemu fungovaniu. Na porovnanie je raw food potravina ako kvalitný olej v motore automobilu, ktorý potrebuje na správne fungovanie bez zadrhávania.

Konzumácia raw food potravín spomaľuje starnutie, pomáha predchádzať rôznym zdravotným ochoreniam a zároveň dodáva dostatočnú energiu na fungovanie.

Všetci dobre vieme, že priemyseľne spracovávané potraviny obsahujú množstvo konzervačných látok, farbív, rafinovaných sladidiel a “Éčok”, ktoré majú veľmi negatívny vplyv na naše zdravie. Raw food potraviny sa vždy konzumujú iba čerstvé alebo ohriate maximálne do 42 °C.

 

Najlepšie raw food jedlá

Raw food jedál možno nájsť nespočetné množstvo. Možno sa medzi nimi nachádzajú aj Vaše obľúbené jedlá, ale doteraz ste si to nemuseli ani uvedomiť. Najčastejšie a najlepšie raw food jedlá sú pripravované z čerstvej zeleniny a čerstvého ovocia napríklad vo forme smoothies nápojov, štiav alebo rôznych druhov šalátov. Raw food potraviny a strava sú často označované ako “živá strava”, pretože ich konzumáciou dostanete do Vášho organizmu maximálne množstvo enzýmov a vitamínov, ktoré sú obsiahnuté v jednotlivých potravinách. Pomáhajú Vám tak lepšie tráviť potravu a jednotlivé zložky potravy sú štiepené na jednoduchšie časti, ktoré sú následne využité ako zdroj energie.

V prípade, že by ste konzumovali iba priemyselne upravované jedlá, tak by Vaše telo nemalo dostatočný prísun potrebných nutričných zložiek a rýchlo by sa vyčerpalo bez možnosti čerpať ďalšie zdroje energie.

Okrem predchádzaniu fyzických ochorení pomáha konzumácia raw food potravín aj k psychickej pohode bez nervozity a stresu.

 

Zelenina a ovocie obsahujúce najviac vitamínov

Na našom blogu môžete nájsť mnoho zoznamov a informácií, ktorá zelenina a ovocie obsahujú najviac vitamínov, minerálov a stopových prvkov, napríklad v tomto článku prípadne v článku o množstve vitamínov a minerálov, ktoré denne naše telo potrebuje.

Pre rýchly prehľad sme pripravili zoznam zeleniny a ovocia obsahujúcich najviac vitamínov:

  1. cuketa – vitamín B1, vitamín K, kyselina listová
  2. kapusta – vitamín C, niacín, kyslina listová
  3. mrkva – provitamíny
  4. paprika – vitamín A, vitamín B6, vitamín C, vitamín E a provitamíny
  5. uhorka – vitamín C, vitamín K, kyselina listová
  6. zeler – vitamín A, vitamín B6, vitamín K, provitamíny
  7. citrusové plody – vitamín C, flavonoidy
  8. čučoriedky – antioxidanty, vitamín C
  9. granátové jablko – antioxidanty
  10. pomaranč – vitamín C

 

Postupný prechod na raw food

Ak chcete prejsť na zdravú raw food (surovú stravu), treba na ňu prejsť postupne. Pri konzumácii čisto surovej stravy môžete bez varenia používať aj mlieko a mäso v surovom stave, hlavne sushi, tatársky biftek a podobne. Pri prechode na raw food stravovanie je najvhodnejšie vynechať najprv pečivo obsahujúce lepok, sladkosti, hlavne čokoládu, keksíky, samozrejme údeniny. Naopak treba zaradiť viac čerstvých štiav a smoothie nápojov.

Raw food strava by mala obsahovať vyvážený podiel všetkých nutričných zložiek.

 

Komu je raw food stravovanie určené?

Raw food stravovanie je ideálne pre ľudí, ktorí berú zdravé stravovanie ako súčasť zdravého životného štýlu a ktorí radi nahradia teplé večere napríklad chrumkavou zeleninou. Fantázii sa medze nekladú a preto, čím viac zeleniny skombinujete na tanieri o to viac farbami bude “hýriť”. Ale samozrejme s množstvom to netreba preháňať. Všetko treba s mierou :)
 

Máte problém s nadváhou? Chudnite s nami pod odborným dohľadom!

Formular akcia

Objednať konzultáciu

Polia označené * sú povinné!

 

Sumár
Raw food - čo to znamená?
Názov článku
Raw food - čo to znamená?
Popis
V poslednej dobe sa môžete často stretnúť s pomenovaním RAW FOOD. Počujeme raw food sem, raw food tam, no viete čo presne raw food znamená?
Autor

Tagy:, , ,

Žiadne komentáre neexistujú

Pridaj komentár