V ktorej krajine sa stravuje najzdravšie?

Holandsko je číslo 1, USA sa nedostala ani do 20tky! 

Hodnotenie je založené na dostupnosti potravín, kvality, rýchlosti a možných chorôb vyvolaných stravovaním. Holandsko, Francúzsko a Švajčiarsko obsadili najlepšie prvé tri pozície. Opačný koniec obsadil Čad, Angola a Etiópia. Anglicko skončilo na 13tom mieste a USA na dvadsiatom prvom.

Krajiny

Prieskum zostavený vedcami z Oxfam zahŕňal 125 krajín sveta. Vedci v prieskume porovnávali to, či ľudia majú dostatok potravín, či majú potraviny ihneď k dispozícii, či sú potraviny v dobrej kvalite a rozsah možného ochorenia spojený s konzumáciou týchto potravín.

Výsledky ukazujú, že Holandsko sa umiestnilo v tomto prieskume ako krajina s najlepšími stravovacím podmienkami, nasledované Francúzskom a Švajčiarskom. Holandsko sa dostalo na prvé miesto aj vďaka relatívne nízkym cenám potravín, nízkym hladinám cukrovky a lepšej nutričnej rozmanitosti, ako mali v prieskume jeho európsky súperi.

Taktiež v prvej  12ke sa umiesnilo Rakúsko, Belgicko, Dánsko, Švédsko, Austrália, Írsko, Taliansko, Luxembursko a Portugalsko.

Napriek tomu, tieto krajiny nemali dobré výsledky vo všetkých skúmaných kategóriách.

Holanďania majú vysoké percento obéznych ľudí a to až jedného z piatich obyvateľov, ktorí dosahujú BMI vyššie ako 30. Pre Vaše info normálne BMI je v rozmedzí medzi 18 a 25. (svoje si môžete vypočítať kliknutím na tento link – BMI výpočet.

Naproti tomu skončil Čad ako najhoršia krajina, čo sa týka konzumácie jedla, pretože potraviny majú nízku výživovú hodnotu, sú drahé a sú pripravované za obmedzených hygienických podmienok. Napriek tomu jeden z troch detí v Čade má podváhu. Spolu s Čadom sa na posledných miestach umiestnila Etiópia a Angola. Zvyšných 10 najhorších krajín bolo zastúpených zo Sub-saharskej Afriky a taktiež Jemen. V týchto krajinách dominujú potraviny ako “chudobné” obilniny, korene a koreňová zelenina.

Výskum preukázal, že v USA je jedlo najdostupnejšie a v Angole najmenej dostupné. Najkvalitnejšie jedlo majú obyvatelia Islandu a najhoršie na Madagaskare.

Najvyššia miera cukrovky je v Saudskej Arábii a v krajine s najväčším problémom obezity a to v Kuvajte.

Krajiny sa umiestnili v prieskume nasledovne (najlepšie stravovacie podmienky)

 1. Holandsko
 2. Francúzsko
 3. Švajčiarsko
 4. Dánsko
 5. Švédsko
 6. Rakúsko
 7. Belgicko
 8. Írsko
 9. Taliansko
 10. Portugalsko

Krajiny s najhoršími stravovacími podmienkami

 1. Čad
 2. Angola
 3. Etiópia
 4. Madagaskar
 5. Jemen
 6. Niger
 7. Burundi
 8. Mozambik
 9. Zimbabwe
 10. Sierra Leone

Najnižšie percento obéznych ľudí je v Bangladéži, Nepále a v Etiópii.

Prieskum Oxfam ukazuje, že podvýživa je najviac zastúpená v Burundi, kde až 67% ľudí trpí podvýživou a 35 % detí má podváhu. Nasleduje Jemen a po ňom India a Madagaskar. V Indii je najviac detí s podváhou a to až 44%.

V Saudskej Arábii je 18% ľudí diabetikov a tretina je obéznych. Kuvajt má najvyššiu mieru obéznych a to až 42 %, v USA a Egypte až tretina obyvateľov je obéznych. Prekvapujúco sú tu aj krajiny s vysokou obezitou, ktoré patria medzi stredné príjmové skupiny.

Fidži, Mexiko a Venezula patria taktiež medzi najhoršie krajiny.

Správa z prieskumu uvádza, že najvyššiu mieru obezity majú ľudia žijúci na tichomorských ostrovoch, lenže tieto krajiny neboli súčasťou prieskumu. Ostrov Nauru má najvyššiu mieru obezity a to až 71% z celkovej populácie.

Po skončení prieskumu, vypracoval Oxfam zoznam, čo je potrebné urobiť na vyriešenie niektorých problémov.

Patrí medzi ne investícia do poľnohospodárstva malých roľníkov, boj proti zmene klímy a lepšia regulácia špekulácií s potravinami, aby sa predchádzalo vysokým nárastom cien potravín.
 

Máte problém s nadváhou? Chudnite s nami pod odborným dohľadom!

Formular akcia

Objednať konzultáciu

Polia označené * sú povinné!

 

Sumár
V ktorej krajine sa stravuje najzdravšie?
Názov článku
V ktorej krajine sa stravuje najzdravšie?
Popis
Hodnotenie je založené na dostupnosti potravín, kvality, rýchlosti a možných chorôb vyvolaných stravovaním. Holandsko, Francúzsko a Švajčiarsko obsadili najlepšie prvé tri pozície. Opačný koniec obsadil Čad, Angola a Etiópia. Anglicko skončilo na 13tom mieste a USA na dvadsiatom prvom.
Autor

Tagy:, ,

Žiadne komentáre neexistujú

Pridaj komentár