Vplyv inzulínu na metabolizmus makronutrientov

Keby ste sa na ulici spýtali okoloidúcich, čo je inzulín, pravdepodobne sa dočkáte odpovede, že inzulín nejako súvisí s hladinou cukru v krvi. To je samozrejme pravda, ale je to podobná odpoveď ako: „Mozart? To je nejaký hudobník“.

Tuk na bruchu

Inzulín je kľúčovým hráčom v kontrole metabolizmu základných živín. Ma zásadné účinky na metabolizmus nielen cukrov, ale tak isto na metabolizmus tukov, významnú úlohu taktiež zohráva v metabolizme proteínov a  minerálnych látok.

Inzulín a metabolizmus sacharidov

Hlavným efektom inzulínu v metabolizme cukrov je znižovanie jeho hladiny v krvi, uľahčovanie vstupu a využitia glukózy v bunkách svalov, tukového tkaniva a iných orgánov. Ďalšou významnou funkciou inzulínu je stimulácia vytvárania zásobného cukru (glykogénu) v pečeni.

Inzulín a metabolizmus tukov

Metabolické cesty využitia tukov a cukrov sú hlboko prepojené. Keďže má inzulín zásadný vplyv na metabolizmus sacharidov, má rovnako hlboký efekt aj na metabolizmus lipidov. Jedným z týchto učinkov je zvyšovanie tvorby mastných kyselín v pečeni. Takto vytvorené mastné kyseliny sú transportované do buniek tukového tkaniva, kde sa ukladajú vo forme zasobného tuku.

Jedným z hlavných mechanizmov účinku nízko-sacharidových diét je udržiavanie hladiny inzulínu na nízkej a dlhodobo ustálenej úrovni, v dôsledku obmedzenia príjmu sacharidov v potrave, čím takto nastavené diéty predchádzajú anabolickému účinku inzulínu na tukové tkanivo.

Inzulín a metabolizmus proteínov

Inzulín ako silný anabolický hormón má účinok aj na metabolizmus bielkovín. Zvyšuje vychytávanie aminokyselín bunkami svalov a iných tkanív a zároveň má stimulačný účinok na proteosyntézu (tvorbu nových bielkovín).

Z uvedeného je zrejmé, že pri proteínovej diéte je veľmi dôležité obmedziť príjem sacharidov, ale v žiadnom prípade nie je vhodné ich úplne vyškrtnúť z jedálnička.

Vysoký príjem proteínov a optimálny príjem sacharidov udržiava hladinu inzulínu na úrovni, ktorá je vhodná na efektívne odbúravanie tukového tkaniva a zároveň dobre chráni svalové tkanivo pred využívaním ako zdroja energie.
 

Máte problém s nadváhou? Chudnite s nami pod odborným dohľadom!

Formular akcia

Objednať konzultáciu

Polia označené * sú povinné!

 

Sumár
Vplyv inzulínu na metabolizmus makronutrientov
Názov článku
Vplyv inzulínu na metabolizmus makronutrientov
Popis
Keby ste sa na ulici spýtali okoloidúcich, čo je inzulín, pravdepodobne sa dočkáte odpovede, že inzulín nejako súvisí s hladinou cukru v krvi. To je samozrejme pravda, ale je to podobná odpoveď ako: Mozart? To je nejaký hudobník
Autor

Tagy:, , , , , , ,

Žiadne komentáre neexistujú

Pridaj komentár