Vysoko-intenzívny intervalový tréning (HIIT)

Vysoko-intenzívny intervalový tréning (HIIT – High Intensity Interval Training) je forma kardiovaskulárneho cvičenia (kardia), ktorá spočíva v striedaní intervalov vysoko-intenzívneho anaeróbneho cvičenia a oddychových intervalov nižšej intenzity.

Bicyklujúca žena vo fitness

Cvičenie netrvá zvyčajne dlhšie ako 20 minút, no napriek tomu boli dokázané priaznivé účinky takejto formy cvičenia na celkovú kondíciu, dynamiku glukózového metabolizmu a rýchlosť spaľovania tukov.

HIIT tréning najčastejšie pozostáva z 3 až 10 opakovaní, ktoré sú vykonávané takmer maximálnou intenzitou. Tieto intervaly trvajú zvyčajne 20 až 30 sekúnd a sú striedané 40 až 60 sekundami odpočinku, respektíve cvičenia v miernom tempe. Konkrétna forma pohybovej aktivity nie je presne určená – môžete behať, plávať, bicyklovať, veslovať, skákať na švihadle a podobne. Výber je na vás.

Štúdie dokazujú, že táto metóda je vysoko-efektívna v porovnaní s tradičnými aeróbnymi cvičeniami v miernej intenzite. V roku 2008 bola publikovaná štúdia, v ktorej bolo demonštrované, že 2,5 hodinový beh formou intervalového tréningu spôsobil podobné biochemické zmeny vo svale ako 10,5 hodinový beh v miernej intenzite. Účinky na kondíciu boli tiež porovnateľné.

Dlhé aeróbne cvičenia miernej intenzity boli dlho odporúčané ako najlepšia metóda na redukciu tukových zásob, čo vychádzalo z presvedčenia, že mastné kyseliny sú využívané ako zdroj energie až po 30 minútach takejto pohybovej aktivity.

HIIT môže preto na prvý pohľad vyzerať paradoxne, avšak je podložené mnohými štúdiami, že spaľuje tuk efektívnejšie. Podieľa sa na tom viacero faktorov napríklad zvýšenie bazálneho metabolizmu a tak isto zvýšenie adaptácie svalov a zlepšenie oxidácie mastných kyselín.

Z uvedeného je zrejmé, že tento typ tréningu je efektívnejší pri spaľovaní tukov ako klasické vytrvalostné cvičenie, a preto je odporúčané ako doplnok k akémukoľvek typu redukčného programu.
 

Máte problém s nadváhou? Chudnite s nami pod odborným dohľadom!

Formular akcia

Objednať konzultáciu

Polia označené * sú povinné!

 

Sumár
Vysoko-intenzívny intervalový tréning (HIIT)
Názov článku
Vysoko-intenzívny intervalový tréning (HIIT)
Popis
Vysoko-intenzívny intervalový tréning (HIIT - High Intensity Interval Training) je forma kardiovaskulárneho cvičenia (kardia), ktorá spočíva v striedaní intervalov vysoko-intenzívneho anaeróbneho cvičenia a oddychových intervalov nižšej intenzity.
Autor

Tagy:, ,

Žiadne komentáre neexistujú

Pridaj komentár